پروتز باسن
جراحی پروتز باسن

تقاضا برای تغییر شکل باسن منجر به ایجاد روش های موثر برای بهبود اندازه، شکل، خطوط و استحکام باسن شده است. بسیاری از افراد حجیم شدن باسن را با نام لیفت باسن برزیلی (BBL) می شناسند. این فرآیند بر اساس نیازهای بیمار قابل تنظیم است و بر روی دستیابی به نتایج زیبا و ظاهر طبیعی متناسب با اهداف هر فرد تمرکز دارد.

رایج ترین انواع جراحی های مربوط به باسن شامل لیفت باسن، پروتز و تزریق چربی است. با وجود محبوبیت جراحی های پروتز باسن، این روش ها بدون خطر نیستند. در ادامه مقاله به مزایا و عوارض جانبی احتمالی و همچنین هزینه‌های عمل و زمان بهبودی بعد از جراحی پرداخته می‌شود.

 

روش های پروتز باسن

هدف اصلی پروتز باسن بهبود شکل آن است. دو روش اصلی برای رسیدن به این هدف وجود دارد: عمل پیوند چربی و پروتز باسن.

تزریق چربی به باسن:

 بزرگ کردن باسن با پیوند چربی محبوب ترین جراحی زیبایی باسن در سال 2015 بود. این روش لیفت باسن برزیلی نیز لقب گرفته است. در این روش جراح ناحیه دیگری از بدن شما (معمولاً شکم، پهلو یا ران‌ها) را ساکشن می‌کند تا چربی به دست آید و برای افزایش حجم آن را به باسن تزریق می‌کند. این روش گاهی اوقات با پروتز های سیلیکونی ترکیب می شود تا به طبیعی ترین ظاهر ممکن دست یابد.

لیفت باسن برزیلی- BBL

تزریق هیدروژل و سیلیکون به باسن:

ممکن است در مورد تزریق هیدروژل باسن به عنوان روشی ارزان‌تر برای بزرگ کردن باسن شنیده باشید. این روش نتایج موقتی می دهد و نیازی به جراحی ندارد اما شامل خطراتی میشود. تزریق سیلیکون هم مانند تزریق هیدروژل شامل جراحی نمی شود و همچنین به طور مستقیم شکل باسن شما را تغییر نمی دهد. در حالی که صحبت هایی در مورد استفاده از تزریق سیلیکون به جای پروتز باسن وجود دارد اما این روش توصیه نمی شود. در واقع تزریق سیلیکون برای باسن می تواند بسیار خطرناک باشد.

سیلیکون و سایر مواد مختلف معمولا به صورت غیرقانونی توسط ارائه دهندگان بدون مجوز و در مکان های غیرپزشکی تزریق می شوند. این مواد به دلایل زیادی خطرناک است. ممکن است محصول استریل نباشد و محصول و تزریق غیراستریل می تواند باعث عفونت های کشنده یا منجر به مرگ شود. بافت این مواد نرم است و در یک مکان واحد نمی مانند و منجر به توده هایی در بدن می شوند. اگر این مواد به رگ های خونی تزریق شود می تواند به قلب و ریه ها رفته و باعث مرگ شود.

پروتزهای سیلیکونی: 

سیلیکون ماده ای است که برای پروتز باسن استفاده می شود. برخلاف تزریق، پروتزهای سیلیکونی جامد از طریق یک برش در بین گونه‌های باسن به‌وسیله جراحی در باسن قرار می‌گیرند. گاهی اوقات این روش با پیوند چربی برای حداکثر نتایج ترکیب می شود. بهبودی پس از جراحی باسن تا چهار هفته طول می کشد.

پروتزها معمولا به باسن حجم می دهند و حجم دهی به باسن به تنهایی با روش های تزریق و پیوند چربی ممکن نیست. به طور کلی پروتز های سیلیکونی به عنوان روش مطمئن و موثر برای تقویت باسن ثبت شده اند. پروتز برای افرادی که چربی کمی دارند ترجیح داده می شود زیرا ممکن است برای لیفت باسن برزیلی تزریق زیادی نداشته باشند.

پروتز باسن به باسن شما ظاهری گردتر و خوش فرم تر می دهد. یک جراح پلاستیک پروتز های سیلیکونی را در عضله باسن (گلوتئال) یا زیر آن قرار می دهد. مکان قرارگیری پروتز ها بر اساس رویکرد جراح پلاستیک شما متفاوت است.

پروتز باسن- ایمپلنت باسن

لیپوساکشن:

علاوه بر پیوند چربی و پروتز، گاهی اوقات از لیپوساکشن در عمل های باسن نیز استفاده می شود. در این فرآیند چربی اضافی از نواحی خاصی از باسن برای دستیابی به حداکثر کانتورینگ حذف می شود. اگر چربی اضافی در ناحیه ناشی از کاهش وزن یا افزایش سن داشته باشید ممکن است واجد شرایط لیپوساکشن با پروتز باسن باشید.

آیا پروتز باسن طبیعی به نظر می رسد؟

اینکه تا چه حد پروتز های باسن طبیعی به نظر می رسند بستگی به محل قرار دادن پروتز توسط جراح شما دارد.

محل قرار گیری پروتز باسن

به طور کلی پروتزهای باسن به دو صورت در بدن قرار میگیرند: 

 • پروتز‌هایی که در داخل عضله باسن قرار می‌گیرند خطر آسیب رساندن به عصب سیاتیک را کاهش می‌دهند اما پروتز ممکن است بیرون بزند.
 • پروتز هایی که در زیر عضله شما قرار می گیرند طبیعی تر به نظر می رسند اما احتمال آسیب عصبی را افزایش می دهند.

آیا پروتز باسن خطرناک است؟

پروتز باسن نسبتاً ایمن است. با این حال مانند هر روش زیبایی دیگری جراحی پروتز باسن خطراتی دارد. پروتز بزرگتر می تواند احتمال عوارضی مانند باز شدن برش ها پس از جراحی و جابجایی پروتز ها را افزایش دهد.

تفاوت بین پروتز باسن و لیفت باسن برزیلی (BBL)

در لیفت باسن برزیلی (BBL) از پیوند چربی برای تغییر شکل باسن شما استفاده میشود بنابراین فرم باسن گردتر و پرتر به نظر می رسد. جراح پلاستیک چربی را از یک ناحیه از بدن شما مانند شکم یا ران به روش لیپوساکشن خارج می کند و آن را به باسن شما تزریق می کند. BBL  نسبت به پروتز های باسن طبیعی تر به نظر می رسد و ممکن است عوارض کمتری داشته باشد.

پروتز باسن مناسب چه افرادی است؟

جراحی پروتز باسن در حال افزایش است اما برای همه افراد مناسب نیست. اگر شرایط زیر را دارید فرد مناسبی برای این عمل هستید:

 1. اخیراً کاهش وزن داشته اید و همچنین شکل طبیعی باسن خود را از دست داده‌اید.
 2. احساس کنید که شکل طبیعی باسن شما بیش از حد صاف یا مربع است.
 3. فکر می کنید برای متعادل کردن فرم بدن خود باسن شما می تواند انحنای بیشتری داشته باشد.
 4. می خواهید با علائم طبیعی پیری مانند افتادگی مقابله کنید.
 5. مصرف دخانیات را ترک کرده اید و سبک زندگی سالم را انتخاب کرده اید.

در مورد نگرانی های خود میتوانید با یک جراح زیبایی یا یک پزشک صحبت کنید و در مورد روش جراحی مناسب برای خود مشاوره بگیرید.

پروتز باسن

پروتز باسن مناسب چه افرادی نیست؟

افرادی که کاندید مناسبی برای پروتز باسن نیستند:

 1. کسانی که نمی توانند چند هفته قبل و بعد از جراحی سیگار را ترک کنند.
 2. اغلب وزن خود را افزایش یا کاهش می دهند.
 3. بیش از حد پوست اضافی یا افتادگی دارند.
 4. افرادی که سریع ترین نتیجه را می خواهند و برای بهبودی طولانی تری که جراحی پروتز باسن نیاز دارد آماده نیستید.

شرایط لازم قبل از عمل پروتز باسن

دستورالعمل هایی در مورد آمادگی قبل از عمل دریافت خواهید کرد. آماده سازی شامل سیگار نکشیدن حداقل به مدت شش هفته قبل از جراحی و پرهیز از داروهایی مانند آسپرین است که می تواند خونریزی را افزایش دهد. میتوانید با مشورت پزشک خود از لیست کامل این داروها مطلع شوید. همچنین باید قبل از جراحی از مصرف مکمل های گیاهی خودداری کنید.

جراحی پروتز باسن معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی دارد. شما در تمام طول عمل خواب خواهید بود و هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

در طول جراحی پروتز باسن چه اتفاقی می افتد؟

عمل پروتز باسن معمولاً چند ساعت طول می کشد تا کامل شود. جراح پلاستیک شما یک برش بین گونه های باسن شما و در قسمت بالا یا پایین باسن شما ایجاد می کند. پروتز ها را داخل یا زیر عضله باسن شما قرار می دهد. سپس برش را با بخیه یا نوار جراحی می بندد.

بعد از جراحی باسن چه اتفاقی می افتد؟

پروتز و لیفت باسن

جراح پلاستیک شما دستورالعمل های دقیقی برای مراقبت از محل برش و بهبودی به شما می دهد. ممکن است لازم باشد موارد زیر را انجام دهید:

 1. از وارد کردن فشار مستقیم به باسن خود اجتناب کنید.
 2. 48 ساعت دوش نگیرید
 3. آنتی بیوتیک مصرف کنید
 4. یک نرم کننده مدفوع مصرف کنید.
 5. از درن های جراحی استفاده کنید.
 6. لباس های فشرده بپوشید.

مزایای پروتز باسن چیست؟

پروتز های باسن ظاهری گرد، محکم و مشخص ایجاد می کنند. اگر نتیجه عمل خود را دوست دارید بهتر است بدانید پروتز باسن دائمی است و برای حفظ ظاهر نیازی به انجام روش‌های اضافی ندارید.

خطرات یا عوارض جراحی پروتز باسن چیست؟

انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا میزان رضایت 95.6 درصدی را در مورد این نوع جراحی بر اساس رتبه بندی ها ثبت کرده است. علیرغم درصد موفقیت بالا جراحی پروتز باسن همچنان خطراتی را به همراه دارد. برخی از شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 1. خونریزی بیش از حد بعد از جراحی
 2. درد
 3. جای زخم
 4. عفونت
 5. تجمع مایع یا خون زیر باسن
 6. واکنش های آلرژیک
 7. از دست دادن پوست
 8. حالت تهوع و استفراغ ناشی از بیهوشی

همچنین ممکن است پروتز های سیلیکونی حرکت کنند یا از جای خود خارج شوند و ظاهری ناهموار در باسن ایجاد کنند و برای رفع آن نیاز به جراحی داشته باشید.

پیوند چربی نیز به دلیل جذب چربی در بدن می تواند منجر به عدم تقارن شود. چنین عوارضی ممکن است ایجاد شوند و هر جراحی بعدی با هزینه اضافی همراه است.

سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق هیدروژل و سیلیکون در جهت برجسته سازی و فرم دهی بدن را تایید نمی کند. این آژانس خاطر نشان می کند که تزریق با این روش ها می تواند منجر به عوارض جدی از جمله عفونت، زخم، تغییر شکل، سکته مغزی و مرگ شود.

زمان نقاهت جراحی پروتز باسن چقدر است؟

بهبودی پس از جراحی پروتز باسن زمان بر است. به عنوان مثال برخی از جراحان به شما توصیه می کنند که در دو تا سه هفته اول از خوابیدن به پشت یا نشستن به جز در موارد غذا خوردن و استفاده از توالت خودداری کنید. پس از این مدت، حداقل تا هشت هفته باید از یک بالش برای نشستن خود استفاده کنید.

چه زمانی بعد از عمل می توان به فعالیت های معمولی خود بازگشت؟

اگر هیچ عارضه ای ندارید می توانید در عرض دو تا سه هفته به سر کار خود بازگردید اما باید از یک بالش استفاده کنید. بعد از هشت تا 10 هفته می توانید ورزش را شروع کنید. با این حال در صورت بروز عوارض ممکن است لازم باشد مدت بیشتری برای ورزش صبر کنید.

چه زمانی می توان انتظار داشت که نتایج جراحی پروتز باسن را ببینیم؟

تورم بعد از جراحی پروتز باسن شایع است. بنابراین ممکن است تا زمانی که تورم کاهش نیابد نتایج نهایی خود را نبینید. در برخی موارد حدود سه تا شش ماه پس از جراحی میتوان نتیجه جراحی را دید.

آیا اسکارهای ناشی از جراحی پروتز باسن خواهید داشت؟

بعد از جراحی پروتز باسن مقداری اسکار خواهید داشت. وسعت جای زخم بستگی به محل برش ها دارد. با جراح پلاستیک خود در مورد اینکه کجا برش ها را ایجاد می کند و اینکه آیا جای زخم ها بعد از بهبودی قابل مشاهده خواهند بود صحبت کنید. میتوانید از جراح خود در مورد بهترین روش مراقبت از برش های پس از جراحی بپرسید تا جای زخم را به حداقل برسانید.

چه زمانی باید به جراح پلاستیک مراجعه کرد؟

با جراح خود در مورد عوارض جانبی معمول و احتمال خطرات صحبت کنید. در صورت تجربه موارد زیر با مطب جراح خود تماس بگیرید:

 1. یک واکنش آلرژیک یا عفونت.
 2. خونریزی یا تورم بیش از حد.
 3. تب.
 4. دردی که شدید است یا از بین نمی رود.
پروتز و ایمپلنت باسن

هزینه جراحی پروتز باسن

هزینه جراحی پروتز باسن به فاکتورهای عمومی مانند هزینه دستمزد جراح، هزینه پرسنل اتاق عمل و بیهوشی، هزینه کلینیک، هزینه آزمایشات و داروهای تجویز شده و هزینه خرید پروتز مورد نظر نیز بستگی دارد.

قیمت پروتز های باسن بر اساس برند و نوع شرکت سازنده آن و همچنین جنس آن ها می تواند افزایش و یا کاهش یابد.

جهت اطلاع از هزینه عمل پروتز باسن میتوانید با شماره های ۰۹۰۱۴۰۱۴۴۴۰ و ۰۲۱۲۲۱۴۴۱۴۳ تماس حاصل فرمایید.

نتیجه‌گیری

پروتز های باسن شکل محکم تر و گردتری ایجاد می کنند. پروتز باسن ممکن است گزینه خوبی برای افراد با باسن های کوچکتر و لاغرتر باشد که چربی کافی برای لیفت باسن برزیلی (BBL) را ندارند. با این حال جراحی پروتز باسن بهبودی طولانی‌تر و میزان عوارض بیشتری دارد. با جراح پلاستیک خود در مورد بهترین روش جراحی متناسب با آناتومی و اهداف خود مشورت کنید.

نویسنده

siteadmin

ارسال دیدگاه